384
1275586

Wilhelm Smith

(Sverige, 1867-1949)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 830 - 11 000 EUR
9 210 - 11 500 USD
Klubbat pris
180 000 SEK
Wilhelm Smith
(Sverige, 1867-1949)

Vinterkväll på Drottninggatan

Signerad Wilhelm Smith och daterad -96. Olja på duk 61 x 76 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 544, "Internationella Vårauktionen", 29 maj - 1 juni 2007, kat nr 5; privat samling.

(Troligtvis) Berliner Kunstausstellung, årtal okänt.