385
1247421

Carl Trägårdh

(Sverige, 1861-1899)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Carl Trägårdh
(Sverige, 1861-1899)

Landskap med kor och vallpojke vid vattendrag - Grez-sur-Loing

Signerad Trägårdh och daterad -90. Olja på duk 59 x 80 cm.

Proveniens

Fru David Roberts; privat samling.

År 1925 anordnade Svensk-Franska Konstgalleriet en minnesutställning över Carl Trägårdh. Utställningen bestod av verk som tillhört den franske kompositören och operasångaren Jean Baptiste Faure (1830-1914), vilka inköpts av galleriet från dennes arvingar. Faures samling av samtidskonst var en av sin tids mest berömda och innehöll bl a Edouard Manets världsberömda målning ”Un bar aux Folies Bergère” (Courtauld Institute, London). I Faures samling ingick också ett stort antal verk av två svenska konstnärer, Anders Zorn och Carl Trägårdh. Faure ägde ett 20-tal målningar av Zorn och ett 40-tal av Trägårdh. De bägge konstnärerna hade träffat Faure genom Antonin Proust, den kände författaren, journalisten och politikern. Faure skänkte Manets målning ”Päronskalaren” till Zorn, vilken denne senare skänkte till Nationalmuseum, ett av museets första ”moderna” franska verk.

Faures samling av verk av Carl Trägårdhs innehöll uteslutande verk från dennes franska period. Så omfattande var Faures innehav av verk av Trägårdh att den i stort sett innehöll hela hans produktion i Frankrike. Detta kom att innebära att denna period av Trägårdhs konstnärskap i stort sett var okänd i Sverige. Minnesutställningen 1925 var därför något av en sensation då det var första gången en svensk publik fick tillfället att skåda verk från Carl Trägårdhs franska period.

Den aktuella målningen är en av få kända målningar från Trägårdhs franska period som inte har ingått i Faures samling. Enligt en anteckning av konstnären på baksidan har målningen tillhört en kvinna med anglosaxiskt namn, Fru David Roberts. Målningen finns inte upptagen i förteckningen över Trägårdhs verk publicerad i Lennart Hagerf, "Carl Trägårdh. En svensk impressionist", 1946, vilket tyder på att målningen inkommit till Sverige först efter Hagerfs publikation.

Motivet är hämtat från Gréz-sur Loing. Hösten samma år, 1890, reste Trägårdh tillsammans med Anshelm Schultzberg till Ètaples-sur-Mer i Normandie, en stad belägen vid kusten i departementet Pas-sur-Calais. Endast en målning av Trägårdh utförd under hans vistelse där är känd, ”Vattenvegetation”, vilken han skänkte till Schultzberg (Hagert, op. cit., s. 72 illustrerad, såld på auktion, Bukowskis, auktion 556, "Klassiska", 1 juni 2010, kat nr 58).

Trägårdhs målningar med kor som motiv har kommit att bli synonymt med hans konstnärskap. Den tidigaste kända målningen inom denna motivkrets är utförd 1889; ”Landskap med kor” (Göteborgs Konstmuseum) (Hagerf, op. cit., nr. 37). Kvalitetsmässigt råder det stor skillnad mellan Trägårdhs målningar utförda i början på 90-talet och de talrika verk inom denna motivkrets han utförda under andra hälften av 90-talet. De flesta av Trägårdhs tidigare verk inom denna motivkrets finns idag på museer, varför de sällan förekommer på konstmarknaden.

Enligt Hagerf når Trägårdh omkring 1890 en höjdpunkt i sitt konstnärskap ”i en klass för sig”. Vändpunkten i Trägårdhs konstnärliga utveckling skedde enligt Hagerf då Trägårdh vid denna tidpunkt uppsökte Claude Monet i Giverny. Trägårdhs målningar blir vid denna tidpunkt alltmer besläktade med de franska impressionisterna; koloriten och penselföringen blir alltmer impressionistisk; färgen stegras i ljushet och når en ny intensitet och appliceras brett och klickvis. I sin generation ansågs Trägårdh vara den av svenskarna som stod den franska impressionismen närmast.

En pastell studie av vass avbildad av Hagerf (sid 76), utgör en studie till vassen i förgrunden på den aktuella målningen.

Konstnär

Representerad på Nationalmuseum i Stockholm samt på museer i Frankrike.