Madeleine Pyk – en samling F769
389
1268563

Prins Eugen

(Sverige, 1865-1947)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 700 - 7 600 EUR
6 540 - 8 720 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Prins Eugen
(Sverige, 1865-1947)

"Den ljusa natten", skiss

Signerad Eugen. Utförd cirka 1898-1899. Bakstycke med senare dedikation: "Såsom minne af E.A. Ossbahr. Till syster Lisa från Eugen 1925". Olja på duk lagd på pannå 46,5 x 51,5 cm.

Hans Henrik Brummer, "Prins Eugen. Minnet av ett landskap", 1998, jfr "Den ljusa natten" (monumentalmålning i Norra latinläroverket, Stockholm, 1899) med tillhörande studier avbildade i färg sid 334-335.

En panoramabild över Albysjön, Tyresö.