424
1280949

Hugo Salmson

(Sverige, 1843-1894)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Hugo Salmson
(Sverige, 1843-1894)

En visit

Signerad Hugo Salmson. Utförd Un camieau (i brun ton). Olja på duk 29 x 39 cm.

Enligt inskriptionen på baksidan av Gustaf Jaensson (1898-1989), Chefskonservator på Nationalmuseum från 1921, vid Konstakademien från 1928 och hovkonservator från 1941, utgör målningen förlaga till en reproduktion i en bok utgiven av bokförläggare Joseph Seligmann (1836-1904). 1864 öppnade han en bokhandel på Drottninggatan i Stockholm, Seligmanns Förlag, senare omdöpt till Hugo Gebers förlag. Förlaget är mest känt för att ha givit ut August Strindbergs ”Röda rummet”, 1879 men utgav också böcker av Viktor Rydberg, Carl Snoilsky, Erik Axel Karlfeldt och Gunnar Wennerberg. Åren 1890-1904 var Seligmann Svenska Bokhandlarföreningens ordförande.

Målningen är motivmässigt relaterad till Hugo Salmsons kända målning ”En visit” (127 cm x 162 cm, 1886, Museum voor schone kunsten, Ghent, Belgien, se bild), till vilken motivet är hämtat ifrån Skåne där Salmson från och med 1883 tillbringade somrarna. I den större målningen är den äldre damen involverad i en konversation drickandes ur en kopp, i den aktuella målningen ses hon läsande ur en bibel.

Salmsons målningar från denna period har starka beröringspunkter med den finländske konstnären Albert Edelfelts måleri från samma period.

Konstnär