438
1264989

Gustaf Rydberg

(Sverige, 1835-1933)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 870 - 3 340 EUR
3 250 - 3 800 USD
Klubbat pris
44 000 SEK
Gustaf Rydberg
(Sverige, 1835-1933)

"Vinterstycke, solnedgång"

Signerad G. Rydberg och daterad 1868. Olja på duk 73 x 103 cm.

Proveniens

Ursprungligen i grosshandlare Carl David Philipsons samlingar, Norrköping (beställd direkt av konstnären); i arv inom familjen; godsägare Harder Santesson, Forsby, Ättersta; privat samling.

Helge Kjellin, "Beskrivande katalog över Gustaf Rydbergs oljemålningar, handteckningar och etsningar", SAK, 1925, upptagen sid 30 som nummer 101.