445
1274613

Johan Henrik Scheffel

(Sverige, 1690-1781)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Johan Henrik Scheffel
(Sverige, 1690-1781)

Militär iförd harnesk

Olja på duk 79 x 63,5 cm. Samtida ram.

Registrerad på Svenska porträttarkivet. Möjligen föreställande en ur ätten Ehrencreutz.

Konstnär

Sannolikt elev vid Konstakademin i Berlin och senare i Paris. Kom på 1720-talet till Stockholm och blev en uppskattad porträttör i franskt maner både i aristokratiska och borgerliga kretsar.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm, på Gripsholm, i många svenska landsortsmuseer samt i slotts- och herrgårdssamlingar.