446
1277877

Ulrica Fredrica Pasch, tillskriven

(Sverige, 1735-1796)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 620 - 3 050 EUR
2 740 - 3 190 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
(Sverige, 1735-1796)

Dam iförd vit klänning och svart spetsfischy

Duk 77,5 x 63,5 cm.

Proveniens

Maria Lovisa Fallén (1807-1865) gift med Peter Julius Areschoug (1803-1862), därefter i arv inom familjen.

Anna Lena Lindberg, "En mamsell i akademien", 2010, jfr porträtt föreställande en annan dam snarlik det aktuella katalognumret på s. 18.

Det fina damporträttet går att spåra i samma familjs ägo sedan tidigt 1800-tal då tavlan och örhängena (se katalog nr 1031) som damen bär på porträttet har följt varandra genom tiden. Hennes dyrbara klädedräkt i atlassiden och rikt påkostade smycken avslöjar att det är en dam av börd men tyvärr vet vi idag inte vem hon var. Troligen är det en släkting till den första ägaren vi känner till; Maria Lovisa Fallén (1807-1865) gift med Peter Julius Areschoug (1803-1862).
Konstnären Ulrica Fredrica Pasch föddes 1735 i Stockholm och studerade till en början måleri tillsammans med sin bror Lorens Pasch d.y för fadern Lorens Pasch d.ä. i hans ateljé. Ulrica Fredrica kom att bli en av de första kvinnorna som valdes till ledamot i Konstakademien år 1773 och hon hade en framgångsrik karriär där hon främst målade porträtt och anlitades av medlemmar ur den kungliga familjen och andra personer vid hovet.

Konstnär

Ulrica Fredrika Pasch var en svensk bildkonstnär. Till en början studerade hon och brodern Lorens Pasch d.y för fadern Lorens Pasch d.ä. Kvinnor fick inte studera måleri på akademien under denna tid då det innefattade studier av nakenmodell. Pasch är främst känd som porträttmålare i vilken genre hon under tio års tid försörjde sin fader och syster medan brodern studerade utomlands. Pasch var en av de första kvinnorna som valdes till ledamot i Konstakademien 1773. Pasch hade en framgångsrik karriär och målade ofta porträtt av kungafamiljen och hovet. Hon ansökte dock upprepade gånger förgäves för en pension.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm och i svenska slotts- och herrgårdssamlingar.