453
1277252

Owe Zerge

(Sverige, 1894-1983)
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
22 100 - 26 500 EUR
23 000 - 27 600 USD
Klubbat pris
370 000 SEK

Owe Zerge
(Sverige, 1894-1983)

"Sankt Sebastian"

Signerad Owe Zerge. Troligtvis utförd cirka 1933-35. Olja på duk 170,5 x 64 cm.

Proveniens

I konstnärens privata samling fram till hans död 1983 (målningen hängde hemma hos Owe Zerge); Galleri 18, Tormestorp (galleriets innehavare Berth Gedenryd företrädde Zerge); privat samling (förvärvad genom ovanstående 2012).

Som modell för kompositionen stod vännen och reskamraten Hugo Holmer (1915-2002).

Owe Zerge studerade vid Althins målarskola i Stockholm 1914–1915 och för Oscar Björk samt Olle Hjortzberg vid Konsthögskolan 1915-1919. Parallellt med dessa studier deltog han även i Axel Tallbergs etsningsskola en kortare tid. Därefter följde studieresor till Italien och Frankrike där han studerade för bland annat André Lhote. Zerge debuterade på Parissalongen 1921 och har även, bland annat, deltagit i utställningar på Liljevalchs Konsthall i Stockholm.