472
1266671

Christian Eriksson

(Sverige, 1858-1935)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Christian Eriksson
(Sverige, 1858-1935)

"Sittande Lapp"

Signerad Chr. Eriksson och daterad Kiirunavaara 1909. Gjutarstämpel Herman Bergman Fud. Brunpatinerad brons. Höjd 21 cm.

Tilläggslista

Rätt årtal är 1909 ej 1902 som anges u den tryckta katalogen.

"Katalog öfver bronser från Herman Bergmans Konstgjuteri A.B. Stockholm", modellen upptagen samt avbildad som nr 49 (21 cm).
Helge Kjellin, "Christian Eriksson 1858-1935", SAK, 1953, motivet omnämnt samt avbildat sid 177-179.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

51. Jonas Bohlin, bord, "Art Against Aids", ed. 2/12, Pukebergs Glasbruk & Rolf Söderdal, efter 1992.
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK