542
1266867

Frits Thaulow

(Norge, 1847-1906)
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
22 100 - 26 500 EUR
23 000 - 27 600 USD
Frits Thaulow
(Norge, 1847-1906)

Vintervitt flodlandskap

Signerad Frits Thaulow. Olja på duk 65,5 x 92 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 427, "Höstauktionen", 30 oktober-2 november 1984, kat nr 544; privat samling.

Konstnär

Representerad på museer i Norge, Sverige, Danmark, Tyskland, Frankrike och USA.