558
1266090

Robert Thegerström

(Sverige, 1857-1919)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 340 - 2 810 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Robert Thegerström
(Sverige, 1857-1919)

Basargata, Kairo

Signerad Thegerström och daterad Cairo 1888. Olja på duk 65 x 54 cm.

År 1887 gjorde Robert Thegerström en resa tillsammans med Anders Zorn i Spanien och Marocko. Samma år besökte han även Egypten på sin bröllopsresa och där har den här målningen från en basargata i Kairo tillkommit.

Målningen är daterad 1888 och den har liksom några andra målningar från den här vistelsen sannolikt avslutats efter återkomsten till Paris, där han då vistades.

Målningen är rätt typisk för Thegerströms stil där han gärna stiliserar bilden, skruvar upp kontrastverkan i motivet och tonar ned detaljrikedomen.
Målningen är även ett uttryck för den fascination för orienten, dess mystik och kultur, som grasserade i Sverige under 1880-talet och även återspeglade sig i borgerliga inredningsmiljöer.

Robert Thegerström utbildades vid Konstakademin i Stockholm 1876-80 och var en av centralfigurerna i den så kallade opponentrörelsens uppror mot utbildningen vid Konstakademin och ingick i Konstnärsförbundets styrelse.

1880 inledde Thegerström sina studier i Paris vid flera ateljéer, bland annat Académie Julian. Senare tillhörde han den svenska konstnärskolonin i Grez i Frankrike. Han kom att stanna i Paris fram till 1892. Thegerström var även god vän med August Strindberg och tillbringade ofta somrarna på Dalarö.

Thegerström ställde flitigt ut på Konstnärsförbundets utställningar från 1890-talet och framåt. Han är representerad vid Nationalmuseum med flera svenska museer.

Konstnär