559
1277590

Peder Mork Mönsted

(Danmark, 1859-1941)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 510 - 4 380 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Peder Mork Mönsted
(Danmark, 1859-1941)

Vedsamlande kvinna i bokskog

Signerad P Mönsted och daterad Fredensborg 1921. Olja på duk 70,5 x 50,5 cm.

Proveniens

Georg Kleis Kunsthandel, Vesterbro 58, Köpenhamn; privat samling.