654
1264132
Fat, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
Fat, porslin. qingdynastin med qianlongs märke.

Dekor i famille vertefärger av femkload drake jagandes den flammande pärlan bland molnformationer. Baksidan med ytterligare två drakar i grön emaljfärger samt ristad dekor i s.k. anhua teknik. Diameter 17,8 cm.

Nagg.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

1 469 - 1 959 EUR

Klubbat pris:
75 000 SEK
Proveniens

Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02