654
1264132

Fat, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 910 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
75 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i famille vertefärger av femkload drake jagandes den flammande pärlan bland molnformationer. Baksidan med ytterligare två drakar i grön emaljfärger samt ristad dekor i s.k. anhua teknik. Diameter 17,8 cm.

Nagg.

Proveniens