660
1265428

Trana, silver och emalj, 1900-talets första hälft.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
441 - 618 EUR
460 - 645 USD
Klubbat pris
5 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Stående trana i silver och emalj på sockel i trä. Höjd 19 cm.

Emaljsläpp.

Proveniens

From the Collection of P Wedendal, Stockholm.

Compare with okimonos of manchurian cranes by Hasegawa Issei.