677
1265413

Dakini, brons. Tibet, sent 1800-tal/omkring 1900.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Stående på enkel lotustron trampandes på två lik. Halsband med skallar, med stav, skära och s.k. skull cup. Höjd 12,5 cm.

Slitage.

Proveniens

From the Collection of P Wedendal, Stockholm.