680
1260948

SKULPTUR, sten. Mingdynastin (1368-1644) eller äldre.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
532 - 710 EUR
556 - 741 USD
Klubbat pris
6 500 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Skulpterat med runt ansikte, figuren bär en avancerad håruppsättning samt diadem. Höjd med träställ 23 cm. Höjd huvud 13 cm.

Slitage, spår av bemålning.

Proveniens

Inherted from the collection of Gunnar Wennerberg, to Amelie Posse, thence by descent within the family.