681
1272145
Skulpturhuvud, sten. Mingdynastin (1368-1644).
Skulpturhuvud, sten. mingdynastin (1368-1644).

Guanyin med stort rektangulärt huvud, örsnibbar med örhängen, nedslagen blick, stramt hår, krönt av diadem som inramar hennes höga chignong. Diademet med Amitabha buddha i relief. Höjd med träställ 58 cm.

Slitage.

Utropspris:

80 000 - 100 000 SEK

7 835 - 9 794 EUR

Klubbat pris:
150 000 SEK
Proveniens

Purchased at Bukowskis 2008, sale 550, lot no 1896. Then from a private Swedish collection.

Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02