Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
691
1271993

Kinesisk konstnär, tusch och akvarell på siden. Troligen sen Qing dynasti.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Målad efter ett verk av Zouyigui som var verksam under sen Mingtid. Föreställande blommor i korgar. Motivets mått 36x109 cm. Mått med ram 45x118 cm.

Slitage. Fläckar.