Kan inte nå servern

Important Winter Sale 629

 
1070 föremål
602. Burk med lock, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
603. Vinkanna stengods. Troligen Sex dynastier, Jin (265-420).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
604. Skål, keramik. Fem dynastierna (907-960).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris 
4 000 - 6 000 SEK
606. Skål, keramik. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris 
6 000 - 8 000 SEK
607. Vas, porslin. Yuandynastin (1271-1368).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
608. Skål, keramik. Yuandynastin.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
609. Vas, qinbaiporslin. Yuandynastin (1260-1368).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris 
5 000 - 7 000 SEK
610. Kryddburk, porslin. Troligen sen Mingdynasti.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
611. Fat, ett par, porslin. Tianqi/Chonghzen 1600-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris 
3 000 - 4 000 SEK
612. Tekruka, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris 
2 000 - 3 000 SEK
613. Fat, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris 
5 000 - 7 000 SEK
614. Smörsnäcka, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
4 000 - 6 000 SEK
615. Kopp, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris 
4 000 - 6 000 SEK
616. Tallrikar, tre stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
4 000 - 6 000 SEK
617. Bålskål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris 
6 000 - 8 000 SEK
618. Kryddställ, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris 
6 000 - 8 000 SEK
621. Tallrikar, 18 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris 
12 000 - 15 000 SEK
624. Koppar med fat, åtta stycken (4+4), porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris 
4 000 - 6 000 SEK
625. Såssnipa, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris 
4 000 - 6 000 SEK
626. Tallrikar, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
4 000 - 6 000 SEK
627. Koppar med fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris 
3 000 - 4 000 SEK
628. Skedfat, två stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris 
2 000 - 3 000 SEK
630. Tekanna med kopp och fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris 
3 000 - 4 000 SEK
631. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris 
4 000 - 6 000 SEK
632. Tallrik, vapenporslin. Qingdynstin, Jaiqing (1796-1820).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris 
4 000 - 6 000 SEK
633. Kopp, porslin. Kina, republik med Guangxus märke.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris 
5 000 - 7 000 SEK
634. Fat, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
635. Vas, porslin. Republik med Guangxus märke.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
636. Rökelsekar, blanc de chine, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris 
15 000 - 20 000 SEK
637. Guanyin, dehua. Qingdynastin, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris 
100 000 - 140 000 SEK
638. Figuriner, tre stycken, dehua, Qingdynastin, omkring år 1700.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris 
40 000 - 50 000 SEK
639. Vas, porslin. Qingdynastin, 1700-tal med Yongzhengs märke.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 30 000 SEK
640. Vas, porsin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 30 000 SEK
641. Fat, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
700 000 SEK
Utropspris 
500 000 - 800 000 SEK
642. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris 
80 000 - 100 000 SEK
643. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722), med Xuandes märke.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris 
3 000 - 4 000 SEK
644. Skåp, lackerat trä. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 22 000 SEK
645. Kagamibuta netsuke samt ask med lock, lack, Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris 
4 000 - 6 000 SEK
646. Inro, lack. Japan, Edo perioden, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris 
5 000 - 7 000 SEK
647. Inro, sexdelad, lack. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris 
5 000 - 7 000 SEK
649. Rökelsehållare/parfumier, bambu. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris 
3 000 - 4 000 SEK
650. Skulpturer, tre stycken, nefrit. Kina, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
651. Skulptur, sten. Kina, sen Qingdynasti, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris 
3 000 - 4 000 SEK
652. Vinofferbägare, blanc de chine. Qingdynastin.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris 
6 000 - 8 000 SEK
653. Kendi, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
6 000 - 8 000 SEK
654. Fat, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris 
15 000 - 20 000 SEK
656. Fat, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
5 000 - 7 000 SEK
657. Kruka, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris 
6 000 - 8 000 SEK
658. Bläckhållare, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris 
4 000 - 6 000 SEK
659. Vas, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
6 000 - 8 000 SEK
660. Trana, silver och emalj, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris 
5 000 - 7 000 SEK
661. Kopphållare, förgylld. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
30 000 - 35 000 SEK
662. Rökelsekar/handvärmare, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris 
6 000 - 8 000 SEK
663. Rökelsekar, brons. Qingdynastin med märke i botten.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris 
5 000 - 7 000 SEK
664. Vas med lock, möjligen agat. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
6 000 - 8 000 SEK
665. Mytologisk best med lingzhisvamp, nefrit. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
666. Skulptur, nefrit. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
667. Figurin, nefrit. Qingdynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
10 000 - 15 000 SEK
668. Pilskytteringar, två stycken, nefrit. Arkaiserande.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
669. Skulpur, drake och qilin, nefrit, Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
5 000 - 7 000 SEK
670. Penselbad, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
6 000 - 8 000 SEK
671. Skulptur, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
10 000 - 15 000 SEK
672. Hänge/Skulptur, grön sten. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
4 000 - 6 000 SEK
673. Snusflaska med lock, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris 
6 000 - 8 000 SEK
674. Snusflaskor, två stycken, pekingglas. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
675. Sigillstamp/skulptur, bergkristall, Qingdynastin.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris 
5 000 - 7 000 SEK
677. Dakini, brons. Tibet, sent 1800-tal/omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
678. Yama, kallförgylld brons. Tibetokinesisk, 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris 
15 000 - 20 000 SEK
679. Bodhisattva, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
50 000 - 75 000 SEK
680. SKULPTUR, sten. Mingdynastin (1368-1644) eller äldre.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris 
6 000 - 8 000 SEK
681. Skulpturhuvud, sten. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris 
80 000 - 100 000 SEK
682. Figurin, kopparlegering. Tibet.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
684. Thangka, akvarell på papper. Tibet, 1700-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
692. Kinesisk konstnär, tusch och färg. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris 
12 000 - 15 000 SEK
695. Pu Hua (1837-1911), akvarell och tusch på papper. Lotus.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
200 000 - 250 000 SEK
698. Kinesisk sidenmålning. Efter Ma Jiatong (1865-1937).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
700. Zhao Zhunwang, född 1944, färg och tusch på papper.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
6 000 - 8 000 SEK
701. Zhao Zhunwang, född 1944, färg och tusch på papper.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris 
15 000 - 20 000 SEK
702. Zheng Yuke, född 1961. Färg och tusch på papper.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
6 000 - 8 000 SEK