Important Winter Sale 629

1070 föremål
215. Johan Wilhelm Zimmerman, frukt-/ostknivar 6 st, silver, Stockholm 1796.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
213. Petter Åkerman, glasskedar 7 st, silver, Stockholm 1792.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
597. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
587. Fat, ett par, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
599. Tallrikar, fyra stycken, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
835. Fat, porslin. Tidigt 1900-tal med märke.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
628. Skedfat, två stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
612. Tekruka, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
649. Rökelsehållare/parfumier, bambu. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
643. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722), med Xuandes märke.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
627. Koppar med fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
290. Spetsglas, graverat vapen för Lütkeman, 1700-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
651. Skulptur, sten. Kina, sen Qingdynasti, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
856. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
611. Fat, ett par, porslin. Tianqi/Chonghzen 1600-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
630. Tekanna med kopp och fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
604. Skål, keramik. Fem dynastierna (907-960).
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
216. Johan Wilhelm Zimmerman, matknivar 6 st, silver Stockholm 1801.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
211. Kilian Kelson, matgafflar 8 st, silver, Stockholm 1762.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
212. Lars Boye, dessertskedar 6 st, silver, Stockholm 1781.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
181. Adolf Fredrik Ekeberg, coaster, silver, Göteborg 1806. Empire.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
204. Luktdosa, silver, ostämplad. Sverige 1700-tal. Rokoko.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
672. Hänge/Skulptur, grön sten. Kina.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
296. Selterglas, 12 stycken samt karaff. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
294. Tazza samt sköljskål, blått glas, 1800-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
202. Otto Henrik Sjöberg, luktdosa, silver, Falun 1764. Rokoko.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
766. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
866. Gallerskål, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
262. Matta, semiantik Kirman Laver, ca 81 x 61,5.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
740. Skål, lack burgaute. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
849. Skål, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
804. Fat kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
658. Bläckhållare, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
210. Nils Dahl, matskedar 6 st, silver, Linköping 1760.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
824. Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
773. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
616. Tallrikar, tre stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
626. Tallrikar, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
614. Smörsnäcka, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
733. Fat, silver. Oidentifierad mästare, stämplad 9.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
592. Assietter, två stycken, porslin. Transition, Tianqi/Chongzhen 1600-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
645. Kagamibuta netsuke samt ask med lock, lack, Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
746. SKULPTUR, soapstone. Qingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
624. Koppar med fat, åtta stycken (4+4), porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
615. Kopp, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
201. Petter Åkerman, luktdosa, silver, Stockholm 1760. Rokoko.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
725. Böcker, 10 volymer om kinesiskt konsthantverk.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
625. Såssnipa, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
871. Serveringsfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
319. Såsbåt, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.
Klubbat pris
17 900 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
876. SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1800-tal med Kangxis märke.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
594. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
390 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
857. Tekanna med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
632. Tallrik, vapenporslin. Qingdynstin, Jaiqing (1796-1820).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
780. DOSOR, två stycken, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
631. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
879. Vas, porslin. Sen Qingdynasti med sigillmärke i botten.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
289. Azmalyk, antik Yomoud, ca 40,5-57.5 x 123-127,5 cm.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
669. Skulpur, drake och qilin, nefrit, Kina.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
656. Fat, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
888. Vas, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
298. Fat, fajans. Holland, Delft, 1600-talets slut/omkring 1700.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
787. Stekfat, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
825. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
887. Perukvaser/lyktor, ett par, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
633. Kopp, porslin. Kina, republik med Guangxus märke.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
660. Trana, silver och emalj, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
737. Skål, silver. Wang Hing & Co, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
613. Fat, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
646. Inro, lack. Japan, Edo perioden, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
859. Vas, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK