Kan inte nå servern

Important Winter Sale 629

 
1070 föremål
578. "Den dansande Faunen från Pompeji".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris 
12 000 - 15 000 SEK
577. "Diana av Gabii".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
10 000 - 12 000 SEK
576. "Perseus med Medusas huvud".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
30 000 - 35 000 SEK
334. "Smeden".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
12 000 - 15 000 SEK
354. "Utkant i Vasastaden".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
30 000 - 40 000 SEK
73. AMPEL, för fem ljus. Sverige, 1800-talets första hälft, Empire.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris 
40 000 - 60 000 SEK
76. AMPEL, för fyra ljus. Sverige, 1800-talets första hälft, Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris 
25 000 - 30 000 SEK
74. AMPEL, för åtta ljus, Sverige, 1800-tal, Empire.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
111. APPLIQUER, ett par, för fyra ljus, Frankrike ca 1810, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
50 000 - 75 000 SEK
712. ASK med LOCK. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
40 000 - 50 000 SEK
487. Abraham Blomaert Hans art, Evangelisterna Markus & Matteus.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
181. Adolf Fredrik Ekeberg, coaster, silver, Göteborg 1806. Empire.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris 
4 000 - 6 000 SEK
532. Adriaen van Stalbemt Hans krets, Landskap med figurer vid by.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris 
25 000 - 30 000 SEK
442. Albert Blombergsson, Kyrkan i Sveg.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris 
30 000 - 40 000 SEK
328. Alfred Wahlberg, Franskt landskap, Barbizon.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris 
12 000 - 15 000 SEK
564. Alfred William Strutt, Rävjakten - straffet.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
125 000 - 150 000 SEK
567. Alfred William Strutt, Rävjakten - stölden.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
125 000 - 150 000 SEK
709. Altarbord, hardwood. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
15 000 - 20 000 SEK
474. Amico Aspertini Hans krets, Tritoner och najader.
Klubbat pris 
680 000 SEK
Utropspris 
40 000 - 50 000 SEK
379. Anders Sandström, "Iller".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris 
15 000 - 18 000 SEK
380. Anders Sandström, "Utter".
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris 
30 000 - 35 000 SEK
468. Anders Zorn, "Faun och nymf III".
 
Utropspris 
50 000 - 60 000 SEK
392. Anders Zorn, "Två vänner" / "Väninnor".
Klubbat pris 
2 350 000 SEK
Utropspris 
1 400 000 - 1 500 000 SEK
341. Anders Zorn, "Valsen".
Klubbat pris 
7 200 000 SEK
Utropspris 
5 000 000 - 7 000 000 SEK
338. Anders Zorn, "Zorn och hans hustru".
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris 
30 000 - 40 000 SEK
554. Anna Palm de Rosa, "Place de la Concorde, Paris".
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 30 000 SEK
324. Anshelm Schultzberg, "Gréz-bron".
 
Utropspris 
80 000 - 100 000 SEK
585. Anshelm Schultzberg, "Vinterdag (motiv från södra Dalarne - Bergslagen)".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris 
25 000 - 30 000 SEK
551. Antoine Bouvard, Solnedgång, Venedig.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
461. Anton Graff, ”Johann Thomas Richter” (1728-1773).
Klubbat pris 
220 000 SEK
Utropspris 
30 000 - 40 000 SEK
1040. Armband 14K guld med gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
25 000 - 30 000 SEK
990. Armband 18K guld med berlocker.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
60 000 - 70 000 SEK
991. Armband 18K guld med berlocker.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
50 000 - 60 000 SEK
1054. Armband 18K guld med odlade pärlor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
40 000 - 50 000 SEK
970. Armband 18K guld med rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
12 000 - 15 000 SEK
1007. Armband 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris 
45 000 - 50 000 SEK
1015. Armband 18K guld och vitguld.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
1066. Armband 18K guld.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris 
30 000 - 35 000 SEK
943. Armband 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
1019. Armband 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
18 000 - 20 000 SEK
1043. Armband 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris 
26 000 - 30 000 SEK
976. Armband fem rader odlade pärlor.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris 
12 000 - 15 000 SEK
1065. Armband platina med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris 
35 000 - 40 000 SEK
996. Armring 18K guld med en fasettslipad safir.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris 
15 000 - 18 000 SEK
986. Armring 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
110 000 - 120 000 SEK
167. Arvid Floberg, moccakanna, silver, Stockholm 1792. Gustaviansk.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris 
12 000 - 15 000 SEK
745. Ask med lock samt dosa, silver med steninläggning. Kina.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
741. Ask med lock, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris 
7 000 - 10 000 SEK
592. Assietter, två stycken, porslin. Transition, Tianqi/Chongzhen 1600-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris 
4 000 - 6 000 SEK
361. August Hagborg, "Utanför Birgers ateljé i Paris".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
563. Axel Ender, Rättvikskulla i landskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
150 000 - 175 000 SEK
522. Axel Jungstedt, En invitation.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris 
40 000 - 50 000 SEK
325. Axel Lindman, "Motiv från Barbizon".
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris 
10 000 - 12 000 SEK
326. Axel Lindman, Vinterlandskap.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris 
10 000 - 12 000 SEK
580. Axel Petersson Döderhultarn, "Auktion".
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris 
30 000 - 40 000 SEK
581. Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris 
15 000 - 18 000 SEK
455. Axel Törneman, Kvinna i svart.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris 
30 000 - 40 000 SEK
289. Azmalyk, antik Yomoud, ca 40,5-57.5 x 123-127,5 cm.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris 
5 000 - 6 000 SEK
67. BANKETTER, ett par, omkring år 1800, Sengustavianska.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris 
12 000 - 15 000 SEK
5. BOKSKÅP, Stockholmsarbete, 1800-talets första hälft, Empire.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
28. BORD, 1700-talets slut, Sengustavianskt.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris 
10 000 - 12 000 SEK
27. BORD, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustavianskt.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
132. BORDSLAMPA, Frankrike 1800-tal, Senempire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris 
15 000 - 18 000 SEK
112. BORDSLYSTER, för tre ljus, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
87. BORDSPENDYL, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris 
15 000 - 18 000 SEK
88. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris 
10 000 - 12 000 SEK
85. BORDSPENDYL, Frankrike, sent 1700-tal, Louis XVI.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris 
12 000 - 15 000 SEK
84. BORDSPENDYL, av John Ellicott (1706-1772), London, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris 
120 000 - 140 000 SEK
89. BORDSPENDYL, märkt Antide Janvier A Paris (1769?-1835) Louis XVI-stil.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
86. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris 
15 000 - 20 000 SEK
113. BORDSPLATEAU, tre delar, 1700-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris 
10 000 - 12 000 SEK
20. BYRÅ, Mälardalen omkring år 1800, Sengustaviansk.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
19. BYRÅ, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Sengustaviansk.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris 
30 000 - 40 000 SEK
11. BYRÅ, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris 
30 000 - 40 000 SEK
18. BYRÅ, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
25 000 - 30 000 SEK