Important Winter Sale 629

Important Winter Sale
Visning: 4 – 9 december, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet: Mån–fre 11 – 18, Lör–sön 11 – 17

Auktion: Arsenalsgatan 2, Stockholm
Torsdag 10 december
kl 11.00: Möbler, konsthantverk, silver, mattor, glas, keramik.
kl 16.00: Konst

Fredag 11 december
kl 10.00. Asiatisk keramik & konsthantverk
kl 16.00: Cartier, Smycken

1070 föremål
1. SKÅP, Fredrik I, 1700-talets första del, Senbarock.
Klubbat pris
45 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
2. SKÅP, Fredrik I, 1700-talets första del, Senbarock.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
3. SKÄNKSKÅP, troligen Mossels by Dalarna 1700-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
4. KABINETTSKÅP, Sverige 1600-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
7. BYRÅ, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779), Rokoko.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
9. BYRÅ, av Johan Gröndahl (mästare i Stockholm 1759-1774), Rokoko.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
10. BYRÅ, av Johan Noraeus (mästare i Stockholm 1769-1781), Rokoko.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
12. BYRÅ, av Johan Noraeus (mästare i Stockholm 1769-1781), Rokoko.
Klubbat pris
33 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
19. BYRÅ, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Sengustaviansk.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
20. BYRÅ, Mälardalen omkring år 1800, Sengustaviansk.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
24. TEBORD, med fajansbricka. 1700-talets slut, Gustavianskt.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
25. SPELBORD, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Gustavianskt.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
28. BORD, 1700-talets slut, Sengustavianskt.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
34. KONSOLBORD, omkring år 1800, Sengustavianskt.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
35. KONSOLBORD, Stockholmsarbete 1800-talets början, Sengustavianskt.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
36. KONSOLBORD, Stockholmsarbete omkring år 1800, Sengustavianskt.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
37. KONSOLBORD, Stockholmsarbete omkring år 1800, Sengustavianskt.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
39. TRÅGSOFFA, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
45. KUNGLIG STOL, skuren av bildhuggaren Johan Liung 1747, Rokoko.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 40 000 SEK
46. STOLAR, tre stycken, Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
49. KARMSTOLAR, fyra stycken, Louis XVI.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
51. KARMSTOLAR, ett par, 1700-talets senare del, Gripsholmsmodell, Gustavianska.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
52. KARMSTOLAR, ett par, Stockholmsarbeten 1780-tal, Gustavianska.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
62. TABURETTER, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
64. TABURETTER, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
66. TABURETTER, tre stycken, omkring år 1800, Sengustavianska.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
67. BANKETTER, ett par, omkring år 1800, Sengustavianska.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
70. LJUSKRONA, för sju ljus, från omkring år 1800, Sengustaviansk.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
71. LJUSRING, för fyra ljus, 1800-talets början. Sengustaviansk.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
73. AMPEL, för fem ljus. Sverige, 1800-talets första hälft, Empire.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
74. AMPEL, för åtta ljus, Sverige, 1800-tal, Empire.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
76. AMPEL, för fyra ljus. Sverige, 1800-talets första hälft, Empire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
77. LYKTA, för sex ljus, 1800-tal, Gustaviansk stil.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
79. GOLVUR, Mich I Kewenter Carlshamn, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
83. VÄGGPENDYL,1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris
47 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
145 000 SEK
Utropspris
120 000 - 140 000 SEK
85. BORDSPENDYL, Frankrike, sent 1700-tal, Louis XVI.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
86. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
87. BORDSPENDYL, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
88. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
89. BORDSPENDYL, märkt Antide Janvier A Paris (1769?-1835) Louis XVI-stil.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
90. SPEGEL, möjligen Nordtyskland, 1700-talets första del, Senbarock.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
91. SPEGEL, Stockholmsarbete, 1700-talets mitt, Rokoko.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
93. SPEGLAR, ett par, England, 1700-tal, Rokoko.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
97. SPEGEL, Stockholmsarbete 1777, Gustaviansk.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
99. SPEGELLAMPETT, för två ljus, 1700-talets första del, Senbarock.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK