712
1222147

ASK med LOCK. Qingdynastin (1664-1912).

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 740 EUR
4 340 - 5 430 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Välvt lock med dekor av figurscen i bergigt landskap. Runt sidorna dekor av blommor och fingercitron. Diameter 31,5 cm.

Nagg. Torksprickor.

Proveniens

From the Collection of Kanslirådet Algot (1870-1944) och Vera Wahlin (1883-1975). Thence by descent. Items from the Wahlin familys vast collection were also sold at Bukowskis 1975.