770
1180930

Figurin, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Stående muscicerande hovdam med instrument. Höjd 36,5 cm.

Slitage. Nagg, bränningsdefekter. Möjligen en senare hand.

Proveniens

Purchased at Bukowskis December 2006, lot no 629. Then from the Collection of Sten Röing (1880-1965), thence by descent.