80
1276798

VÄGGPENDYL, Frankrike 1700-talets mitt, signerad "Dutertre a Paris". Louis XV.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 690 - 7 590 EUR
6 520 - 8 690 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fodral i förgylld brons i J J de Saint Germains art. Krön med rävjakt i form av sittande jägare med höjt spjut samt räv och två hundar. Vitlackerad urtavla. Verket med graverad signatur. Höjd 77, bredd 35 cm. Under 1700-talets i mitt i Paris fanns det flera verksamma urmakare i familjen Dutertre. Pendel och nyckel medföljer