809
1254495

Kanna med lock samt kopp med fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
17 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i relief av lotus samt dekor med emalfärger och grisaille färger med guld. Koppens diameter 7 cm. Fatets diameter 11 cm. Kannans höjd 12,5 cm.

Nagg. Slitage. Ifyllda nagg och ifyllda sprickor.