18K guld med snidad bergkristall och rosenkvarts med runda briljantslipade diamanter och fasettslipade rubiner, collier bredd 17 - 33 mm, längd ca 38 cm, mått örhängen 25 x 35 mm, totalvikt 315 g. Signerade Boucheron, numrerade 58441 samt 35193 och med franska stämplar. Anpassat etui från Boucheron medföljer.