206
1217461

Andreas Johansson

(Sverige, Född 1977)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 340 - 2 810 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Andreas Johansson
(Sverige, Född 1977)

Utan titel, 2008

Signerad Andreas Johansson på etikett a tergo. Utförd 2008. Unik. Fotografiskt collage, 127 x 194 cm. Inklusive ram 133 x 202 cm.

Proveniens

Galleri Bendixen, Köpenhamn.

Lunds Konsthall, "Vilande mängd", 28 november 2020 – 21 februari 2021.

I samband med Andreas Johanssons separatutställning på Galleri Flach vårvintern 2012 skrev Anders Olofsson följande positiva ord i sin recension för Konsten.net:

”Andreas Johansson är en av samtidskonsten verkliga finlirare. Tidigare har vi kunnat se hans stora collage, där han omsorgsfullt fogat samman element från olika bilder till en sammanhängande helhet. Resultatet blir ett intryck av igenkännande och främlingskap i en fascinerande förening. Med sina landskapsmotiv anknyter Johansson till en gedigen nordisk tradition, men själva bilderna har inte många likheter med vad nordiska landskapskonstnärer har för vana att visa upp. Det är i stället råa och urbana miljöer vi möter, platser i utkanten av det urbana landskapet som mer eller mindre glömts bort av omvärlden.
[…]
Andreas Johansson är tveklöst en konstnär som till fullo behärskar sina verktyg. Han är en postmodern hantverkare som förenar gammaldags yrkeskunskap med en helt uppdaterad blick för bilders liv och transformationer i den samtida världen. Hans förmåga att skapa kontrollerade och överskådliga sammanhang som ändå befinner sig på gränsen till sönderfall och destruktivitet är närmast unik i svensk samtidskonst. Vilket gör utställningen till en av de mest sevärda just nu.”