212
1296130

Richard Prince

(USA, Född 1949)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Richard Prince
(USA, Född 1949)

Untitled (from Cowboys & Girlfriends), 1992

Signerad RP och numrerad O/Z a tergo. Ektacolor print, bildyta 38,5 x 58,5 cm. Bladstorlek 50,5 x 60,5 cm.

Proveniens

Galleri Skarstedt, Stockholm.
Privat samling, Stockholm.

I slutet av sextiotalet ökade tillgången på bilder i reklam och massmedia. Konstnärer som Richard Pettibone och Andy Warhol förde in dessa motiv i konsten och ifrågasatte begreppen original och upphovsrätt. Flera konstnärer inom konceptkonsten utvidgade detta ifrågasättande inom sina respektive medier. Ett exempel på det är Cindy Sherman som undersökte och utforskade kvinnliga stereotyper med en serie svartvita fotografier med titeln ”Untitled Film Stills” (1977–1980). Det var iscensatta fotografier där hon själv hade huvudrollen.
Samtidigt som Cindy Sherman under åttiotalet skärskådade den objektifierande bilden av unga kvinnor, riktade Richard Prince in siktet på populärkulturens myter och dess estetik. Han intresserade sig särskilt för en av dess främsta kommersiella representanter: The Marlboro Man. Den konstnärliga metoden var enkel, han lånade cigarettmärkets ikoniska reklamsymbol: den fria och manliga cowboyen. På så sätt erövrade han inte bara cigarettmärkets fenomenala uppfinning, Mannen med stort M, utan också en hel uppsättning romantiska men samtidigt cyniska föreställningar som längtan tillbaka till naturen och en självklar könsordning. Hans bild ”Untitled (Cowboy)”, en refotografering av Sam Abells bild för Marlboro blev det första verk inom denna genre att säljas för mer än 1 miljon USD på auktion i New York 2005.

Richard Princes utforskande av manligheten och approprieringens möjligheter inom konsten fortsatte tio år senare då han tog sig an en helt annan typ av myt och estetik: Motorcykelgängen. Hans serie ”Girlfriends” slog ner som en bomb i konstkretsar. Den här gången var bilderna ursprungligen amatörbilder på gängmedlemmarnas flickvänner publicerade i motorcykelmagasin som Easy-riders och Iron Horse. Prince har själv valt ut bilderna, fotograferat av dem och i vissa fall beskurit dem. I tidningarna är bilderna bara ett av många amatörfoton, oftast dåligt ljussatta och oskarpa, men när Prince förflyttar motivet till en konstnärlig kontext får de anonyma porträtten plötsligt en helt ny innebörd som fristående konstverk.
Richard Prince har sagt följande om sin Girlfriends serie:
“I think many of these pictures have their own egos and they have an imagination of their own. That’s my own particular reaction. I also think the biker chick is perhaps a more realistic representation than the Grace Kelly girl next door. I mean, the biker chicks are the girls next door”
(Citat från: B. Wallis, ‘A Conversation with Richard Prince’, Art in America 81, November 1993).

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

58. Charles & Ray Eames, stolar, sex stycken, modell "EA101", Vitra, 2018.
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
Budhistorik
60 000

ditt bud
Budgivningen avslutad
Fair warning
Fair warning
55 000

ditt bud
Aktuellt bud:
60 000 SEK