213
1305280

Irving Penn

(USA, 1917-2009)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 100 - 8 870 EUR
7 410 - 9 260 USD
Klubbat pris
85 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Irving Penn
(USA, 1917-2009)

"The Angel", 1946

Signerad Irving Penn och daterad May 1979 samt numrerad 3/52 a tergo. Stämplad "Hand coated by the photographer" och "Photograph by Irving Penn, Copyright 1946 by The Condé Nast Publications Inc." a tergo. Platina Palladium monterat på aluminium, bildyta 24,5 x 19,5 cm. Bladstorlek 59,5 x 31 cm.

Proveniens

Camera Obscura, Stockholm. Inköpt 1980 av nuvarande ägare.

Nicholas Callaway, "Passage, a work record", 1991, avbildad på helsida.
Sarah Greenough, "Irving Penn. Platinum Prints", 2005, avbildad på helsida bild 2.
Art Institute of Chicago och Colin Westerbeck, "Irving Penn: A Career in Photography", 2007, avbildad bild 76.

Maurice Tillet (1903 - 1954), var mer känd under sitt artistnamn ”The French Angel” (Den Franska Ängeln). Han var en av de största fribrottarna i början av 1940-talet och blev vid två tillfällen tilldelad titeln World Heavyweight Champion av American Wrestling Association.
Tillet föddes i Ryssland men flyttade 1917 till Frankrike tillsammans med sin mor på grund av den ryska revolutionen. Som barn såg han helt normal ut och kallades för "Ängeln" på grund av sitt änglalika ansikte. När Tillet var 20 år började hans fötter, händer och huvud svälla och efter ett besök hos läkare fick han diagnosen akromegali - ett tillstånd vanligen orsakat av en godartad tumör i hypofysen som resulterar i benöverväxt och förtjockning. Tillet brottades både i Frankrike och England tills Andra världskriget tvingade honom till USA. Där han hade en strålande karriär några år in på 1950-talet.
Irving Penn tog alltid sina porträtt i studio framför en enkel back-drop med minimalt med rekvisita, så även i porträttet av The Angel. Detta motiv finns i samlingarna hos The Art Institute of Chicago. 1945 tog Penn fler bilder av The Angel tillsammans med modellen Dorian Leigh.

Konstnär