240
1296872

Britta Marakatt-Labba

(Sverige, Född 1951)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 320 EUR
1 090 - 1 370 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Britta Marakatt-Labba
(Sverige, Född 1951)

"Vi skrev ett brev I"

Signerad Britta Marakatt-Labba och daterad 1995. Broderi 20 x 25 cm.

Proveniens

Spectra, Umeå.
Privat samling, Stockholm.

Britta Marakatt-Labbas bilder är miniatyrvärldar formade med nål och tråd. De innehåller scener ur vardagen, politiska reflektioner och berättelser om samisk kultur och historia.
Britta Marakatt-Labba är aktuell med utställningen "Bakom hörnet vindens jojk" på Sven-Harrys konstmuseum i Stockholm. Utställningen visar verk av femton samiska konstnärer från Sverige, Norge och Finland och pågår till 22 augusti 2021.