246
1307471

Markus Åkesson

(Sverige, Född 1975)
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 000 - 13 300 EUR
11 700 - 14 100 USD
Klubbat pris
125 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Markus Åkesson
(Sverige, Född 1975)

"Let me sleep through the night (Somnium)"

Signerad Markus Åkesson a tergo. Utförd 2017. Olja på duk 200 x 120 cm.

Proveniens

Galerie Da-End, Paris.
Inköpt av nuvarande ägare från ovan 2018.

Galerie Da-End, Paris, "Let me sleep through the night", 13 januari - 24 februari 2018.

Markus Åkesson är född 1975 och är verksam i Nybro i Småland. Han är högt skattad för sitt skickliga måleri och hade i början av året en framgångsrik soloutställning på Berg Gallery i Stockholm. Åkesson är även verksam internationellt med bla. det etablerade Galerie Da-End i Paris och hans verk finns i flertalet internationella och svenska samlingar.

Auktionens verk ”Let me sleep through the night (Somnium)” ingick i hans separatutställning med samma namn på Galerie Da-End i Paris 2018.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?