257
1300663

Carl Hammoud

(Sverige, Född 1976)
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 160 - 7 920 EUR
6 510 - 8 370 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Carl Hammoud
(Sverige, Född 1976)

"Empire"

Signerad Carl Hammoud och daterad 2011 a tergo. Olja på linneduk 45 x 55 cm.

Proveniens

Galleri Magnus Karlsson, Stockholm.
Privat samling, Stockholm.

Galleri Magnus Karlsson, Stockholm, "Destroy Restore, Frieze Art Fair, London", 12 oktober - 15 oktober 2011.

Carl Hammoud tilldelades 2020 års stipendium från Sten A Olssons Stiftelse för Forskning och Kultur.

Motiveringen lyder:
”Carl Hammouds arbeten kännetecknas av koncentrerad iakttagelse och febrigt flimrande upptagenhet vid detaljer och fragment. Återkommande teman är tilliten till konsten som språk och kärl, men också misstron mot bildens auktoritet och medvetenheten om dess flyktighet. Målningarna zoomar in och ut, rör sig bland nutidens lämningar och ruiner. I ett större perspektiv handlar Carl Hammouds verk också om gränsdragningar, att undersöka glidningen mellan minne och fiktion, samt att ifrågasätta ordningar som definierar människans och civilisationens bräckliga villkor.

För ett konstnärskap som förenar stram precision med ovisshetens melankoli tilldelas Carl Hammoud stipendium för 2020 från Sten A Olssons Stiftelse för Forskning och Kultur.”