258
1299980

Juri Markkula

(Sverige, Född 1970)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 400 - 7 190 EUR
5 690 - 7 590 USD
Klubbat pris
90 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Juri Markkula
(Sverige, Född 1970)

"IKB Ground Leaves"

Signerad Juri Markkula och daterad 2016 a tergo. Pigmenterad polyvinyl, polyuretan, 50 x 50 x 15 cm.

Proveniens

Lars Bohman Gallery, Stockholm.
Privat samling, Stockholm.

Lars Bohman Gallery, Stockholm, ”Juri Markkula RGB JORD”, 28 april - 28 maj 2016.

Juri Markkula och Lars Bohman Gallery, ”Juri Markkula RGB JORD”, 2016, avbildad sid 56-57.

Konstnär

Markkulas konstnärsskap har en stark koppling till maskiner och de avancerade tekniska lösningar som krävs för att skapa hans verk. Han arbetar ofta med tredimensionella ytor och har bland annat skapat verk genom att använda egentillverkade robotar, där han styrt det visuellt komplexa motivet med hjälp av matematiska uträkningar. Ett exempel på detta är hans maskin som, utifrån fotografiska bilder, skapar tavlor av smält pigmenterat vax. Till reliefen ”Fort Knox” har konstnären inspirerats av den amerikanska guldreserven som förvaras i just Fort Knox, Kentucky. Juri Markkula finns representerad hos Statens Konstråd.