Kan inte nå servern
267
1301623

Linn Fernström

(Sverige, Född 1974)
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
44 200 - 53 000 EUR
47 000 - 56 400 USD
Klubbat pris
580 000 SEK
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Louise Wrede
Stockholm
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Linn Fernström
(Sverige, Född 1974)

"Ballongflicka"

Signerad Linn Fernström och daterad 2014 a tergo. Duk 215 x 183 cm.

Proveniens

Lars Bohman Gallery, Stockholm.
Privat samling, Stockholm.

Utställningar

Lars Bohman Gallery, Stockholm, "Linn Fernström, Prata bubbla på ett strå", 21 augusti - 21 september 2014.

Litteratur

Lars Bohman Gallery, "Linn Fernström, Målningar och skulpturer", 2014, avbildad helsida sid. 25.

Övrig information

Auktionens målning ”Ballongflicka” rymmer många av de teman som är återkommande och så typiska för Linn Fernströms konstnärskap. Färgglada ballonger, den nyfödda bebisen, flickan stora ögon och konstnären själv som man endast ser konturerna av. Färgsprakande fåglar av olika arter flyger över duken som ramas in av vackra gula krolliljor. Målningen är trots detta myller fullkomligt harmoniskt och balanserat uppbyggd. Linn Fernströms måleri är levande och ”Ballongflicka” är ett ypperligt exempel på detta.

”Ballongflicka” ställdes ut hos Lars Bohman Gallery i Stockholm hösten 2014. Utställningen recenserades i Svenska Dagbladet:
”Hon slog igenom med dunder och brak för snart 15 år sedan och delade den svenska konstvärlden i två klaner. Linn Fernström har onekligen väckt starka känslor varje gång hon har spänt ett stycke linneväv runt en stadig ram och satt sin pensel mot målarduken. Det är lätt att känna igen Fernströms handlag i de nya verken, som visas på Bohman. Formaten är stora, koloriten mustig och penselföringen kraftfull. Gestalterna liknar dem som vi har träffat tidigare. En ung kvinna med konstnärens anletsdrag vandrar ensam med sina tankar, sluten och gåtfull, ändå blottad inför vår blick. En naken skrikande baby sträcker ut armarna mot tomrummet. Apor dansar. Storögda barn uttrycker allvar, som om ingen har lärt dem att skratta. Alla finns där, omsvärmade av gigantiska undulater, dagsländor, småfåglar och ballongkluster. Dessa återkommande motiv är inte utnötta än. De fortsätter att bära på outgrundliga historier.
Det sprakar av färger i Fernströms målade världar. Ljusa på ytan är de dock becksvarta inuti. Det finns något oroande hotfullt i dessa scener som pendlar mellan det vita i bakgrunden och det blodröda som nästan droppar från dukarna.”
(Utdrag ut Joanna Persmans recension i SvD, 27/8 2014)

Konstnär

Linn Fernström är en svensk bildkonstnär född i Örebro 1974. Hon utbildade sig först vid konstskolan Idun Lovén och fortsatte sedan studierna vid Kungliga Konsthögskolan i Stockholm mellan år 1995 och 2000. År 1999 hade Fernström sin första separatutställning på Galleri Mejan, och har sedan dess haft en blomstrande karriär med flera stora soloutställningar, bland annat på Liljevalchs konsthall.
Fernströms målningar kännetecknas ofta av en ljus bakgrund kombinerat med starka, klara färger. Motiven kretsar kring människor och djur och spänner mellan idyll och mardröm, lekfullhet och allvar. Med lätta penseldrag och en luftig komposition behandlar Fernström teman som död och kärlek. Det är svårt att se om figurerna flyger eller faller, då hon arbetar med att testa, leka och flytta runt objekten; fåglar, skadade kroppar, apor, ballonger och växter. Hennes stil är ofta realistisk med referenser till det klassiska måleriet med inslag av symbolism och surrealism. Målningarna kan vara monumentala i sin storlek, och Fernström avbildar gärna sig själv. Hennes berömda verk har sålts för höga priser på konstauktioner under 2000-talet, så som ”De tre kvinnorna”, ”Ballongerna” och självporträttet ”Bortbytingen”.
Linn Fernströms verk finns representerade i samlingar såsom Moderna Museet i Stockholm, Malmö Konstmuseum och Linköpings Konstmuseum.

Läs mer
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?