Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
268
1281663

Christian-Pontus Andersson

(Sverige, Född 1977)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 850 - 7 800 EUR
6 800 - 9 060 USD
Klubbat pris

Louise Wrede
Louise Wrede
Chef konstavdelningen, Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Christian-Pontus Andersson
(Sverige, Född 1977)

"Oh Lord, to Follow Her Own Law is Not the Way of the Trannie"

Signerad C.P.a. och daterad 2007. Porslin, delvis pärlemolackerad ca 83 x 78 x 35 cm. Upplaga om 6. Kromat fundament formgivet av konstnären.

Proveniens

Christian Larsen, Stockholm.
Inköpt av nuvarande ägare 2008.

Christian Larsen, Stockholm, "Cry Me the Sorrows", 18 oktober - 18 november, 2007. Ett annat exemplar utställt.