290
1289787

Rolf Hanson

(Sverige, Född 1953)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 070 EUR
5 640 - 7 520 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Rolf Hanson
(Sverige, Född 1953)

"Runtom trappa"

Signerad Rolf Hanson. Blandteknik på papper 120 x 90 cm.

Den 5 juni 2021 öppnar konsthallen Artipelag en omfattande retrospektiv utställning med Rolf Hanson, vilken presenterar verk från hela hans långa karriär. Titeln är ”Retroactive”. Utställningen pågår hela sommaren.

Konstnär

Rolf Hanson är en svensk konstnär född 1953. Han är utbildad vid Kungliga Konsthögskolan i Stockholm 1974–1979. Hansson är förknippad med en nordisk romantisk måleritradition som har sin utgångspunkt i ett förhållande till landskapet, men med åren har måleriet fått mer och mer abstrakta uttryck. Han har sedan 1980-talet gjort sig känd för stora halvabstrakta målningar med associationer till romantiskt landskapmåleri och nordiskt tungsinne. Han använder ofta mörka rinnande jordfärger i kompositioner med svarta färgsjok, vilka under senare år blivit betydligt färgstarkare. Rolf Hanson representerade Sverige i den nordiska paviljongen under Venedigbiennalen 1988. Han fick första pris i Carnegie Art Award 1999 för sviten Runtom trappan, inspirerad av Carl Fredrik Hills franska målningar.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?