312
1295787

Andreas Eriksson

(Sverige, Född 1975)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 200 - 2 640 EUR
2 330 - 2 800 USD
Klubbat pris

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Andreas Eriksson
(Sverige, Född 1975)

"Utan titel"

Signerad Andreas Eriksson och daterad 2002 a tergo. Olja på MDF 30 x 30 cm.

Proveniens

Galleri Andersson/Sandström, Stockholm.
Privat samling, Stockholm.

Konstnär

Andreas Eriksson är en svensk konstnär, född 1975 i Lidköping. Eriksson utbildade sig vid Kungliga Konsthögskolan i Stockholm mellan 1993 och 1998, och arbetar med flera olika tekniker i sitt konstnärskap som måleri, fotografi, skulptur, textil och grafik.
Ett återkommande tema i Andreas Erikssons verk är närvaron av naturen; ljuset över ängarna, skogarna och bergen formas till strukturer, färgblock och organiska formationer. Ofta framträder en motivbild som kan tolkas som landskap, något som rör sig mellan figurativt och abstrakta rumsligheter. Eriksson menar dock att de mustiga och närmast skulpturala verken lika gärna kan ses som något annat än tolkningar av naturen; som inre, diffusa landskap där betraktaren kan uppehålla sig.
Efter en tids arbete i Berlin bor Andreas Eriksson numera i Medelplana på Kinnekulle i Västergötland. 2011 representerade han Sverige i Venedigbiennalen med Fia Backström. Eriksson finns även representerad vid bland annat Göteborgs konstmuseum, Moderna museet i Stockholm, Nasher and David J. Haemseigger Collection of Contemporary Art i USA, Sara Hilden Art Museum i Finland och Louisiana Museum of Modern Art i Danmark. Han blev ledamot av Konstakademien år 2014.