317
1200622

Kristina Jansson

(Sverige, Född 1967)
Kristina jansson, "mensch und sonne ii".

"Mensch und Sonne II"

Signerad Kristina och daterad -05 a tergo. Olja på duk 200 x 160 cm.

Utropspris:

140 000 - 150 000 SEK

13 645 - 14 620 EUR

Klubbat pris:
130 000 SEK
Proveniens

Galerie Aronowitsch, Stockholm.
Bo Ahlstrands samling, Stockholm.
Privat samling, Stockholm.

Volta Art Fair, Basel, 2006.

Kristina Jansson korades till Carnegie Art Award-pristagare 2009.

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19