330
1200612

Johan Furåker

(Sverige, Född 1978)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 550 - 5 460 EUR
4 760 - 5 710 USD
Klubbat pris

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Johan Furåker
(Sverige, Född 1978)

"Medusa in pearls"

Signerad Johan Furåker och daterad -15 a tergo. Olja på pannå (mdf) 70 x 50 cm.

Johan Furåker "Life of Leisure", Galleri Flach, Stockholm, 2015.

CASATI, The Female Dandy, Artworks on the subject of Luisa Marchesa Casati (1881-1957) by Johan Furåker (born 1978), Woodpecker Projects, Danmark, 2017.

Johan Furåker började redan under sin studietid på Konsthögskolan i Malmö att gestalta historier kring ovanliga berättelser och sammanhang. I ett porträttgalleri som med åren har blivit allt rikare, möter vi personer och miljöer som direkt eller indirekt knyter an till varandra. Det aktuella verket ingår i serien "Life of Leisure" där konstnären utforskar den mytomspunna markisinnan Luisa Casati och hennes leverne i dekadensens Italien. Markisinnan var en föregångare till dagens socialiter, hon bodde i sitt palats i Venedig (nuvarande Guggenheim-museet) tillsammas med sina geparder. Hon anordnade dåtidens mest fantastiska fester, både i Venedig, Rom och Paris, och framträdde i kreationer som hade fått dagens kändisar att bli mörka av avund.