Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Klassiska antikviteter F757
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
433
1311421

Günter Förg

(Tyskland, 1952-2013)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
9 750 - 12 200 EUR
11 300 - 14 200 USD
Klubbat pris
210 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist konst, Ansvarig specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Günter Förg
(Tyskland, 1952-2013)

"Linien I"

Den kompletta portföljen med 16 akvatintetsningar i färg, 1988. Samtliga signerade, daterade och numrerade 5/20. Bladstorlek 53 x 38 cm vardera (Lana Gravure). Tryck av Thomas Sebening, München och utgiven av Gisela Capitain, Köln.