Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
53
1302353

Ilmari Tapiovaara

(Finland, 1914-1999)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 950 - 2 440 EUR
2 270 - 2 830 USD
Klubbat pris

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Ilmari Tapiovaara
(Finland, 1914-1999)

Tillskrivet, bord med två bänkar, troligen Finland 1950-60-tal.

Skiva fanerad med ask, bockformat underrede av björk, bordet 132 x 69 cm, höjd 70 cm, bänkarna 134 x 32 cm, höjd 43,5 cm.

Renoverade, en bänk lagad och förstärkt med skruvar på underredet.

Formgivare