Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
54
1307254

Charles & Ray Eames

(USA, 1907-1978 respektive 1912-1988)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 460 - 1 950 EUR
1 700 - 2 270 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Charles & Ray Eames

"RAR", rope edge, gungstol, Zenith Plastics / Herman Miller 1950-tal.

Sits i gul glasfiberarmerad plast med kanter förstärkt med rep, benställning i zinc pläterad metall, medar i valnöt, etikettmärkt Zenith Plastics Herman Miller, höjd ca 67 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Formgivare

Charles och Ray Eames anses ha varit några av de absolut mest inflytelserika personerna för amerikansk modern design under 1900-talet. De gjorde banbrytande arbeten inom främst möbelformgivning, film och arkitektur. De tog sig an problemlösning som ett äventyr och kombinerade disciplin med lekfullhet. Under efterkrigstiden tog de fram möbler av billiga och slitstarka material som skiktlimmad plywood och glasfiber som kunde kombineras med olika benställningar av trä och stål. Två kända modeller som idag blivit klassiker är ”Lounge chair” och ”Eiffel Tower”. Paret deltog i det så kallade Case House Study Program, där en grupp arkitekter fick utforma billiga bostadshus med standardiserade industriellt tillverkade byggnadsmaterial. Charles Eames byggde sitt eget hus ’’Case House No. 8’’ som blev ett av den moderna arkitekturens viktigaste verk. Paret arbetade enligt devisen "What works is better than what looks good. The good looks can change, but what works, works".