55
1283753

Florence Knoll

(USA, 1917-2019)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 250 - 2 700 EUR
2 370 - 2 850 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Florence Knoll
(USA, 1917-2019)

sideboard, Knoll International, licenstillverkat av NK Inredningar 1966.

Front och bakstycke fanerat i valnöt, skiva i marmor, beslag och benställning i förkromad metall, inredning i ek, låsbara skåp och lådor, etikettmärkt NK Inredning Design Knoll Int U.S.A. Made in Sweden 1966, höjd 65 cm, bredd 190 cm, djup 45,5 cm.

Smärre slitage och märken.