58
1305430

Robert Indiana

(USA, 1928-2018)
Robert indiana, matta, "white on black", chosen love, handtuftad 1995, ca 246,5 x 245,5 cm, robert indiana.

Matta, "White on Black", Chosen Love, handtuftad 1995, ca 246,5 x 245,5 cm, Robert Indiana.

Klippt reliefdekor och signatur. Baksidan med signerad etikett: Numrerad 123/175. "Hand made in Israel. Materials: Skein dyed, hand carved and hand tufted, Archival New Zealand wool on stretched canvas with natural latex backing".
Robert Indiana komponerade mönstret LOVE på 1960-talet.

Obetydligt damm.

Utropspris:

30 000 - 40 000 SEK

2 924 - 3 899 EUR

Klubbat pris:
80 000 SEK
Om auktionen
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92