Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
77
1302298

Ludovico Diaz De Santillana

(Italien, 1931-1989)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 950 - 2 440 EUR
2 270 - 2 830 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Ludovico Diaz De Santillana
(Italien, 1931-1989)

"Palotta", bordslampa, Venini, Italien 1960-70-tal.

Gråtonad glasglob med 19 lösa glasklot i blått, gråtonat och klarglas, bas av glas, globens diameter ca 45 cm.

Smärre slitage.

Venini Glass, Its history, artists and techniques - Franco Deboni, sid. 254.