77
1302298

Ludovico Diaz De Santillana

(Italien, 1931-1989)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Ludovico Diaz De Santillana
(Italien, 1931-1989)

"Palotta", bordslampa, Venini, Italien 1960-70-tal.

Gråtonad glasglob med 19 lösa glasklot i blått, gråtonat och klarglas, bas av glas, globens diameter ca 45 cm.

Smärre slitage.

Venini Glass, Its history, artists and techniques - Franco Deboni, sid. 254.