84
1305538

Raphael Raffel

(Frankrike, 1912-2000)
Raphael raffel, / raphaël, "croissant", soffa, maison honoré, paris 1970-tal.

/ Raphaël, "Croissant", soffa, Maison Honoré, Paris 1970-tal.

Svängd form, klädd i ett Burgundy rött läder, höjd ca 75 cm, längd ca 290 cm, djup ca 150 cm.

Smärre slitage.

Utropspris:

40 000 - 50 000 SEK

3 899 - 4 873 EUR

Klubbat pris:
36 000 SEK
Övrigt

Raphael Raffel formgav soffan för Maison Honore, Paris. Den tillverkades endast på beställning under 1970-talet.

Om auktionen
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60