Madeleine Pyk – en samling F769
84
1305538

Raphael Raffel

(Frankrike, 1912-2000)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 740 EUR
4 340 - 5 430 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Raphael Raffel
(Frankrike, 1912-2000)

/ Raphaël, "Croissant", soffa, Maison Honoré, Paris 1970-tal.

Svängd form, klädd i ett Burgundy rött läder, höjd ca 75 cm, längd ca 290 cm, djup ca 150 cm.

Smärre slitage.

Raphael Raffel formgav soffan för Maison Honore, Paris. Den tillverkades endast på beställning under 1970-talet.