15
1310077

Sven Palmqvist

(Sverige, 1906-1984)
Sven palmqvist, skål, "ravenna", orrefors 1953, nr 438.

skål, "Ravenna", Orrefors 1953, nr 438.

Oval, båtformad med dekor av ovaler i blått och gult mot rubinrött, signerad ORREFORS RAVENNA NR 438 Sven Palmqvist. Längd 24,5 cm, bredd 12,5 cm, höjd 8 cm.

Fyra mikronagg på kanten.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

1 485 - 1 980 EUR

Klubbat pris:
30 000 SEK
Om auktionen
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77