19
1302240

Vicke Lindstrand

(Sverige, 1904-1983)
Vicke lindstrand, vaser, 3 st, kosta 1950-60-tal.

vaser, 3 st, Kosta 1950-60-tal.

Underfång i korallrött, grönt och svart, ovala former med hål. Signerade Kosta LH 1321/69, Kosta LH 1321/72 samt LINDSTRAND KOSTA LH 1179, höjd 12,5, 27,5 och 29,5 cm.

Den gröna vasen med litet fotnagg.

Utropspris:

8 000 - 10 000 SEK

792 - 990 EUR

Klubbat pris:
18 000 SEK
Om auktionen
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77